Aqua-Gel® / Vlhké hojení ran

Snimek obrazovky 2023 05 11 v 19.29.45

Sterilní hydrogelové krytí Aqua-Gel®

Co je Aqua-gel®

Aqua-Gel® představuje vodní kompozici přírodních a syntetických polymerů, které jsou síťovány pomocí elektronového svazku. Radiační proces zajišťuje nejen sterilitu obvazu, ale také jeho mechanickou odolnost. Uživatelskou formu obvazu tvoří transparentní vrstva hydrogelu o tloušťce cca 3,5 mm (+/- 0,5 mm). Obsah vody v obvazu Aqua-Gel® přesahuje 90%, zatímco polymery tvořící jeho složení vytvářejí trojrozměrnou, prostorovou síť. Tato struktura odlišuje hydrogelové krytí od ostatních specializovaných obvazů a rozhoduje o jeho výjimečných vlastnostech: zajištění vhodné úrovně hydratace tkání díky hydratačním a zároveň absorbčním vlastnostem, účinku zmírňujícímu bolest a uklidňujícímu, vynikající pružnosti, plné biokompatibility.


Výhody hojení ran ve vlhkém prostředí

Krytí Aqua-Gel® splňuje předpoklady konceptu „vlhké terapie ran„, který před více než 50 lety navrhl G. Winter. Winter provedl srovnávací studie průběhu hojení ran částečné tloušťky kůže pod strupem ve srovnání s ranami hojenými pod okluzivním obvazem udržujícím vlhkost. Studie prokázaly dvakrát rychlejší hojení ran v prostředí s vhodnou úrovní vlhkosti. Tento koncept dále rozvíjel Turner, který v roce 1979 navrhl model „ideálního obvazu“, jehož úkolem je udržovat vlhké prostředí v ložisku rány a stimulovat tak přirozené procesy hojení. Enzymy účastnící se autolytického čištění rány mohou plnit svou funkci pouze při dostatečné hydrataci rány. To samé platí pro peptidy, enzymy, růstové faktory a další molekuly účastnící se tvorby nové tkáně – ty mohou fungovat správně pouze ve vlhkém prostředí. Nadměrné vysušení rány přináší riziko vzniku nekrózy a její mechanické čištění vede ke zvětšení rány.

Proč se lépe rány hojí ve vlhkém prostředí ? :

  • menší dehydratace rány a zastavení procesu odumírání tkání, což zajišťuje vhodné podmínky pro neutrofily a fibroblasty účastnící se hojení ran
  • podpora procesu neovaskularizace (angiogeneze)
  • podpora autolytického čištění rány
  • podpora reepitelizace, suchý povrch blokuje přístup krve a živin do ložiska rány, což představuje bariéru pro migraci buněk a zpožďuje epitelializaci
  • snížení bolesti – vlhké ložisko rány izoluje a chrání nervové zakončení

Na levé straně, kdy je rána pokryta hydrogelovým obvazem, je udržováno vlhké prostředí. Na pravé straně, když hydrogel chybí, vzniká strup a procesy epitelizace probíhají dvakrát pomaleji.


Vlastnosti hydrogelového kryti Aqua-gel®

Udržuje optimální vlhké prostředí na povrchu rány, díky čemuž se procesy epitelizace urychlují.

Má absorpční vlastnosti; sekret spolu s mikroorganismy je zadržen v struktuře hydrogelu.

Podporuje autolytické čištění rány od mrtvých tkání.

Prokazuje dobrou adhezi k ráně, ale bez tendence k přilnutí, což umožňuje bezbolestnou výměnu obvazu pro pacienta.

Představuje bariéru proti vnější infekci, zároveň je propustný pro plyny.

Umožňuje snadnou aplikaci léků injekčním podáním léku pod krytí nebo nasycením obvazu roztokem léku před použitím.

Je pružné a měkké, ale dostatečně silné, takže může být použito pro pokrytí těžko ošetřitelných tělesných ploch, jako jsou klouby, ruce nebo obličej.

Průhledná vrstva hydrogelu umožňuje sledování rány.

Eliminuje bolest, poskytuje pacientovi pocit úlevy.

Nezpůsobuje alergické reakce, je nealergizující.


Využití

Popáleniny I., II. a III. stupně (tepelné, chemické, elektrické) sluneční popáleniny

Vředová onemocnění

Proleženiny a další chronické rány (např. diabetická noha)

Odřeniny, pohmožděniny.

Aqua-Gel® se používá ve většině polských klinik a nemocnicích více než 20 let. Je zvláště doporučován pro ošetření ran, pokrytých nekrózou nebo se nacházejících ve fázi epitelizace. Aqua-Gel® vytváří vlhké prostředí, které podporuje přirozené procesy autolytického čištění rány a urychluje množení nových buněk. Obvaz dobře přiléhá k ráně, ale nepřilne k ní, což umožňuje bezbolestnou výměnu pro pacienta. Aqua-Gel® absorbuje sekret z rány a zadržuje jej ve své struktuře spolu s mikroorganismy. Obvaz je pružný a snadno tvarovatelný, takže dobře přiléhá i k anatomicky obtížně dostupným místům (obličej, okolí kloubů).

Obvaz Aqua-Gel lze upevnit pomocí náplasti z netkané textilie a vyschnutí je možné zabránit dvojnásobným překrytím Aqua-Gelu nebo překrytím polyuretanovým krytím.

Aqua-Gel® je průhledný, což umožňuje sledování procesu hojení bez nutnosti jeho odstranění, což také snižuje frekvenci výměny obvazu.

Díky svým vlastnostem se Aqua-Gel® osvědčí jako sekundární obvaz v případě léků a přípravků aplikovaných přímo na ránu.

Unikátní struktura obvazu je nepropustná pro mikroorganismy, zatímco zachovává propustnost pro kyslík. Vysoký obsah vody v obvazu poskytuje uklidňující vlastnosti v případě popálenin a otoků (např. po chirurgických zákrocích). Obvaz je zcela biokompatibilní a necytotoxický.

Snimek obrazovky 2023 05 11 v 16.40.30
Snimek obrazovky 2023 05 11 v 16.40.42


Popáleniny a odřeniny

Popáleniny

U popálenin bez viditelného, okamžitého poškození kůže je nejdůležitější rychle ochladit postižené místo a co nejdříve pokrýt celou ránu obvazem Aqua-Gel®. Tímto způsobem se zabrání poruchám fyziologických procesů kůže a vytváření puchýřů. Obvaz zajišťuje správnou výměnu tepla a rovnováhu vlhkosti. Představuje účinnou bariéru proti vnějším infekcím.

Povrchy poškozené působením vysoké teploty je nutné co nejdříve ochladit chladnější vodou po dobu 15 minut a poté okamžitě pokrýt obvazem Aqua-Gel®. Další postup závisí na hloubce a rozsahu popálení. Výměna obvazu je snadná a bezbolestná, protože Aqua-Gel® na rozdíl od tradičních obvazů se k ráně nepřilepuje. Aby se zabránilo příliš rychlému vyschnutí obvazu, je možné na jeho vnější plochu umístit vrstvu gázy navlhčené fyziologickým roztokem.

Popáleniny druhého a třetího stupně

Popáleninové rány druhého a třetího stupně je třeba co nejdříve pokrýt obvazem Aqua-Gel® a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Obvaz Aqua-Gel® ochladí postižené místo, zmírní bolest a poskytne ochranu před infekcí. Použití obvazu Aqua-Gel® usnadňuje odstraňování nekrotických tkání. Průměrná doba léčby obvazem Aqua-Gel® je o polovinu kratší než při použití tradičních obvazů. Obvazy Aqua-Gel® by měly být používány až do doby, kdy se objeví suchý povrch s viditelným, rovnoměrně rostoucím epitelem. V případě puchýřů by měly být odstraněny po 1-2 dnech léčby a léčbu obvazem Aqua-Gel® pokračovat.

„Hydrogelový plát se ukázal být velmi dobrým náhradníkem vepřové a lidské kůže používané pro popáleniny a podobné rány. Hydrogel ukázal dobré výsledky jako dočasný obvaz používaný na obličej u pacientů s popáleninami, kteří jsou navíc ventilováni. Obvaz podporuje čištění popálenin střední hloubky. Hydrogel nevyvolává zánětlivé stavy a usnadňuje přípravu rány na chirurgické očištění. Obvaz má absorpční vlastnosti, je dobře snášen pacienty, jeho výměna je bezbolestná.“

Burd A. Evaluating the use of hydrogel sheet dressings in comprehensive burn wound care. Ostomy Wound Management. 2007;53;3:52-62.

Sluneční popáleniny, odřeniny

U popálenin projevujících se zarudnutím, místní bolestí bez viditelného poškození kůže je nejdůležitější co nejdříve pokrýt kůži obvazem AQUA-GEL. Tímto způsobem se popálené místo ochladí a zabrání se vytváření puchýřů. Krytí AQUA-GEL zajišťuje správnou výměnu tepla a rovnováhu vlhkosti, a také představuje účinnou bariéru proti vnějšímu zamoření. V prvních dnech léčby je třeba obvaz měnit každých 12-24 hodin.


Vředová onemocnění

Aqua-Gel® udržuje vlhké prostředí na povrchu vředu, což zabraňuje jeho vysychání a usazování fibrinu. Tímto způsobem obvaz Aqua-Gel® stimuluje čištění rány a následně granulaci a epitelizaci na povrchu vředu. Obvaz Aqua-Gel® může být používán při léčení žilních vředů společně s kompresní terapií (podkolenkové punčochy II. stupně tlaku nebo elastické bandáže). Použití kompresní terapie nemá významný vliv na absorpční schopnost obvazu. Frekvence výměny obvazu závisí na množství exsudátu a obvykle je 1-3 dny. U vředů způsobených poruchami tepenného prokrvení v průběhu aterosklerózy by se neměla používat kompresní terapie. Postup s ranou je stejný jako u vředů jiné etiologie.

UPOZORNĚNÍ

Obvaz Aqua-Gel® se nedoporučuje u ran s velkým množstvím měknoucí nekrózy, s příznaky infekce, s velkým množstvím exsudátu, s hnisavým obsahem. V těchto situacích je nutné chirurgické vyčištění rány před zahájením léčby Aqua-Gel® nebo předběžné použití silně absorpčních obvazů (Eclypse), obvazů s Manuka medem nebo přípravku Microdacyn®.

Snimek obrazovky 2023 05 11 v 19.20.49

Aqua-Gel díky své hydrogelové struktuře dokonale hydratuje nekrotické tkáně, což významně urychluje procesy autolytického čištění ran. V takových případech lze obvaz navíc kombinovat s enzymatickými prostředky nebo Microdacyn Hydrogel.


Proleženiny

Aqua-Gel® je používán v léčení proleženin v různých fázích hojení. V případě proleženin s nekrózou urychluje autolytické čištění rány. V případě nekrózy může Aqua-Gel® sloužit jako sekundární obvaz pro enzymatické, baktericidní a tekuté hydrogelové přípravky aplikované přímo na ránu (např. Microdacyn® Hydrogel). V této situaci je vhodné udržovat obvaz na ráně ne déle než jeden den. V případě proleženinových ran očištěných od nekrózy a povrchových proleženin nepřesahujících plnou tloušťku kůže je postup stejný jako při léčení vředů.

POZNÁMKA

Obvaz Aqua-Gel® není doporučován v případě ran s velkým množstvím měknoucí nekrózy, s příznaky infekce, s velkým množstvím exsudátu, s hnisavým obsahem. V těchto situacích je nutné chirurgické vyčištění rány před zahájením léčby Aqua-Gel® nebo předchozí použití silně absorbujících obvazů (Eclypse), obvazů s Manuka medem nebo přípravku Microdacyn®.


Způsob aplikace

Aqua-Gel® se umísťuje na povrch rány libovolnou stranou. Je třeba používat obvazy odpovídající velikosti rány. Obvaz je nutné zabezpečit vláknitým lepicím páskem, adhezivní fólií Vellafilm nebo elastickým obvazem. Aqua-Gel® může být používán v kompresní terapii v případě žilních vředů.

Způsob aplikace obvazu:

Roztrhněte sáček a vyjměte formu s obvazem. Držte za tenkou fólii a vyčnívající vláknitý materiál a vyjměte hydrogel z formy. Naneste na ránu a sundejte tenkou fólii pokrývající obvaz. Upevněte obvaz pomocí vláknitého lepicího pásku, polyuretanové fólie nebo obvazu.

Výměna obvazu

V případě povrchových ran s malým množstvím exsudátu je možné prodloužit dobu setrvání na ráně. Aby se předešlo příliš rychlému vysychání obvazu, můžete na jeho vnější povrch umístit vrstvu gázy navlhčené fyziologickým roztokem (nebo položit dva obvazy jeden na druhý) a upevnit polyuretanovou fólií.

Pokud obvaz již vyschnul, měli byste ho pokrýt kompresy z gázy namočené ve fyziologickém roztoku, což způsobí jeho nabobtnání a usnadní odstranění z rány.

Při výměně obvazu Aqua-Gel® je třeba ránu propláchnout fyziologickým roztokem nebo přípravkem určeným pro dekontaminaci ran, například roztokem Microdacyn®.

Obvazy by měly být v závislosti na typu rány měněny každých 24 – 72 hodin.

Snimek obrazovky 2023 05 11 v 20.36.37
Snimek obrazovky 2023 05 11 v 20.36.52

Aqua-Gel na vředu a 3 dny později při použití kompresní terapie. Hydrogel absorboval výtok z rány a udržuje vlhké prostředí pouze v jejím okolí.


Dostupné rozměry

Snimek obrazovky 2023 05 11 v 20.45.32