BurnTec® / Emergency – popáleniny

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.47.04

BurnTec®. Hydrogelové krytí pro emergency použití

Pro potřeby ZZS a hasičů byla vyrobena nová verze hydrogelového krytí: BurnTec.

Toto krytí z rodiny hydrogelových obvazů se vyznačuje tím, že celý jeho povrch je zpevněn netkanou textilií zapuštěnou uvnitř, což mu poskytuje dostatečnou pevnost a umožňuje jeho rychlé vyjmutí z formy bez rizika trhání hydrogelu. Díky tomuto řešení a výhodám jeho hydrogelové struktury je BurnTec® univerzálním obvazem s širokým spektrem použití v lékařské záchranné službě. Využívají ho profesionální služby: záchranka, hasiči, armáda, policie a civilní služby.

BurnTec® je jediný hydrogelový obvaz dostupný na trhu urgentní medicíny ve formě stabilní a odolné hydrogelové fólie (ne tekuté). Nejčastěji se používá jako první pomoc při popáleninách, ale používá se i jako záchranný obvaz při odřeninách a jiných poraněních kůže vyžadujících okamžité ošetření. Obvaz BurnTec® se také používá v pozdější fázi léčby pacienta, zejména na pohotovostních odděleních nemocnic nebo chirurgických odděleních.

Vlastnosti BurnTec®

Hydrogelové obvazy jsou pružné a plastické, dobře přilnou k tělu a díky přidané netkané textilii jsou odolné proti roztržení a pohodlné při aplikaci. Hydrogelová konstrukce krytí zajišťuje udržování optimálního vlhkého prostředí, díky čemuž se urychlují procesy epitelizace (tvorba kůže). Při povrchových popáleninách (např. spálení sluncem) krytí dokonale zvlhčuje podrážděnou epidermis, zatímco u mokajících ran se exsudát a toxiny vstřebávají a zadržují v hydrogelové struktuře. Kromě toho jsou obvazy propustné pro vzduch a tvoří bariéru pro bakterie zvenčí, čímž chrání ránu před její kontaminací.

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.51.56

Využití

BurnTec® je moderní zdravotnický prostředek používaný v následujících případech:

Popáleniny 1., 2. a 3. stupně (tepelné, chemické, elektrické)
Popáleniny od slunce
Oděrky a podráždění epidermis
Pohmožděniny a otoky (kousnutí)
Jiná poranění kůže, kde je žádoucí vlhké prostředí
Hydrogelové krytí zajišťuje rovnováhu vlhkosti na povrchu rány. Absorbuje exsudát z rány nebo hydratuje ránu u suchých ran.

Pomocí BurnTec® bylo zjištěno, že:

Obvaz velmi dobře absorbuje teplo, ochlazuje místo poranění a zároveň působí uklidňujícím dojmem, což výrazně zlepšuje pohodlí pacienta, při výměně obvazu se obvazem odstraní případné nečistoty z rány
Krytí zabraňuje vysychání rány a tvorbě strupu na jejím povrchu a zároveň ji chrání před kontaminací a případnou vnější infekcí.
Okamžitá aplikace krytí snižuje riziko vzniku hypertrofických jizev
Výměna krytí je bezbolestná – jemný hydrogel nepoškozuje granulační tkáň ani novou epidermis, není propustná pro bakterie – chrání před kontaminací
Hydrogel poskytuje optimální vlhké prostředí – urychluje hojení epidermis
Je pružný a měkký – dobře přilne a přizpůsobí se tvaru těla
Nelepí se na ránu, díky čemuž je výměna obvazu pro pacienta bezbolestná
Je biokompatibilní, nezpůsobuje alergie

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 20.01.04
Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.55.43
Snimek obrazovky 2023 05 23 v 20.01.15

V současné době jsou na světovém trhu dva typy hydrogelových obvazů:
Polotekuté hydrogely – sypané ze sáčku se samostatným kusem netkané textilie
a pak hydrogelový obvaz ve stabilní formě, kde je netkaná textilie kombinována s hydrogelem – to je právě BurnTec®.

BurnTec® :

je hydrogel ve stabilní formě, žádné riziko rozlití chladící látky
rovnoměrné rozložení hydrogelu po celém povrchu rány i v případě rozsáhlých poranění
obvaz je při výměně zcela odstraněn – není potřeba žádný další zásah
má absorpční vlastnosti, exsudát je zadržován v gelu spolu s toxiny
možnost použití při jiných poraněních (otevřené zlomeniny, řezné rány, natržení, odřeniny)

Ostatní hydrogely v polotekuté formě :

Nebezpečí náhodného rozlití chladící látky při aplikaci obvazu, chladící látka stéká pod vlivem gravitačních sil a způsobuje nerovnoměrné rozložení hydrogelu, po odstranění obvazu je nutné odstranit zbytky gelu z rány, obvaz nemá absorpční vlastnosti, lze použít pouze v případě popálenin.

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 20.30.49

Armádní verze BurnTec®

Pro potřeby vojenské záchranné služby byla představena speciální verze obvazu BurnTec®. Baleno je v khaki sáčku, v této barvě je i štítek. Těmito obvazy jsou v současnosti vybaveny tj. taktickými a záchranářskými batohy vojáci polské armády, nechyběly ani ve zdravotnické výbavě v misích v Iráku.

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.57.40

Již 10 let jsou vybaveny standardními IFAK soupravami jednotky US Marine

Obvazy BurnTec® distribuované v USA společností North American Rescue byly v poslední době zařazeny do lékárniček IFAK (Individual First Aid Kits) elitních amerických jednotek americké námořní pěchoty. Obvazy mají schválení agentury FDA, mají kód NSN (NATO Stock Number) a společnost KIKGEL obdržela kód NATO pro národní ekonomické subjekty (NCAGE).

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 20.02.20

Aplikace BurnTec®

V případě popálenin prvního stupně (povrchové popáleniny) by mělo být místo poranění co nejdříve překryto hydrogelovým obvazem BurnTec®. Vhodné chlazení zajišťované obvazem zabraňuje další tepelné destrukci tkáně a v důsledku toho tvorbě puchýřů. Protože je obvaz BurnTec® vyroben z hydrogelové hmoty, má vynikající koeficienty prostupu a vedení tepla a vysokou tepelnou kapacitu. Díky těmto vlastnostem se teplo z povrchu kůže rychle přenáší na krytí a jevem tepelné konvekce se rozvádí do celého objemu krytí a transportuje ven. Obvaz poskytuje nejen správnou tepelnou rovnováhu, ale také správnou rovnováhu vlhkosti na povrchu rány, což zase, jak ukázaly klinické studie, urychluje procesy epidermalizace a hojení tkání.

Před použitím obvazu zkontrolujte, zda není obal obvazu poškozen nebo otevřen, v takovém případě obvaz již není sterilní a neměl by být používán.

Jak BurnTec® používat :

  • roztrhněte ochranný vnější a fóliový vnitřní obal
  • uchopte okraj netkané textilie a vyjměte obvaz z formy – tenký fóliový plát zakrývající obvaz usnadňuje jeho odstranění, a proto by se neměl hned sundávat
  • přiložte na ránu obvaz a odstraňte fólii
  • obvaz navíc fixujte obvazem, páskou nebo elastickým obinadlem
  • udržujte obvaz na ráně až 24 hodin
  • v případě potřeby vyhledejte lékařské ošetření
Snimek obrazovky 2023 05 23 v 18.02.46

Dostupné velikosti BurnTec®

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 18.23.35
Snimek obrazovky 2023 05 23 v 18.24.56

Videoukázka použití