HydroAid® / HydroAid®USG  / Estetická medicína / Sonografie

Snimek obrazovky 2023 05 15 v 20.24.22

HydroAid®. Hydrogelové krytí pro použití v estetické medicíně.

Hydrogelové krytí HydroAid® se používá v mnoha procedurách estetické medicíny a plastické chirurgie. Jsou používány jako ochranné, chladící a zmírňující prostředky pro následky poranění vzniklé po ablačních laserových procedurách, mikrodermabrazi, lékařských peelingzích, neinvazivních liftinzích, nebo po depigmentačních terapiích.

Většina výše uvedených procedur se zakládá na chemickém nebo mechanickém odlupování epidermis, což způsobuje zarudnutí léčených míst, otoky a související pocit pálení. HydroAid® má za cíl chladit podrážděné tkáně a zajistit jejich správné zvlhčení, což má uklidňující účinek a přináší pacientovi úlevu. Navíc použití hydrogelu podporuje urychlení regeneračních procesů epidermis.

Vlastnosti hydrogelového krytí HydroAid®

HydroAid® je moderní krytí ve formě homogenního, transparentního, mechanicky odolného hydrogelového plátu, jehož struktura se zakládá na třídimenzionální síti tří polymerů, s obsahem více než 94% vody a tloušťkou 3 mm. Díky jedinečné hydrogelové struktuře má HydroAid® mnoho specifických vlastností:

 • Díky velké tepelné kapacitě hydrogel dokonale chladí kůži a poskytuje uklidňující účinek.
 • Zvlhčuje kůži, když je suchá, zatímco při přítomnosti exsudátu absorbuje jeho nadbytek, čímž zajišťuje správnou rovnováhu vlhkosti.
 • Vlhké prostředí, které HydroAid® poskytuje, podporuje hojení drobných ran a dalších kožních poranění.
 • Je propustný pro kyslík, ale nepropustný pro bakterie – chrání před kontaminací
 • Je plastický, pružný a přizpůsobuje se tvarům těla.
 • Díky tomu, že se nepřilepuje k tělu, je výměna obvazu bezbolestná.
 • Je zcela biokompatibilní a nealergizující
 • Může být dodatečně nasáklý roztoky s léčivými látkami.
 • Je sterilní.
 • Může být použit jako distanční materiál při ultrazvukových procedurách
 • HydroAid® je zdravotnickým prostředkem třídy IIb.

Laserové neablační zákroky

HydroAid® může být použit jako chladící podložka během provádění laserových procedur různých typů (Q-switched, pulzní, polovodičové, KTP) s konstantní emisí vln nebo pomocí zařízení generujících pulzní světlo (IPL) s vlnovými délkami v rozmezí 400 – 1100 nm. V tomto rozsahu vlnových délek je nižší absorpce laserového záření vodou obsaženou v kůži a epidermis (voda je také hlavní složkou hydrogelu). Vzniká tak tzv. terapeutické okno, které umožňuje provádět terapii hluboko v tkáni.

Nejběžněji používané procedury tohoto typu jsou: laserová epilace, laserové odstraňování plochých cévních znamének a pavoučích žilek, jizev a pigmentových skvrn na kůži, laserové odstraňování tetování.

Použití hydrogelu v laserových terapiích zajišťuje správné chlazení tkáně během procedury, hydrataci rohové vrstvy epidermis, což zabraňuje rozptýlení a odrazu laserového paprsku na povrchu kůže, a také brání vzniku páry a kouře.

Během provádění laserové epilace přes hydrogelový obvaz se hlavice laseru dotýká pouze sterilní vrstvy hydrogelu, čímž zůstává čistá a nejsou na ní hromaděny zbytky tkání nebo vlasů.

Použitím hydrogelových obvazů jako podložky během laserových procedur s vlnovými délkami 400-1100 nm lze předejít mnoha komplikacím a zlepšit hygienu, kvalitu a bezpečnost prováděných postupů.

Krytí ve formě odolného hydrogelového plátu má výhodu oproti ostatním dostupným metodám chlazení používaným v neablačních procedurách.

Viz : Julian M. Handley, „Adverse events associated with nonablative cutaneous visible and infrared laser treatment”, Journal of American Academy of Dermatology, September 2006; 55, 3: 482-489.

Snimek obrazovky 2023 05 15 v 19.22.31
Snimek obrazovky 2023 05 15 v 19.21.49
Snimek obrazovky 2023 05 15 v 19.22.21
Snimek obrazovky 2023 05 15 v 19.22.03 1

Laserové ablační terapie

Laserové ablační procedury, kvůli velkému množství energie přenášené do tkání, mohou způsobit nežádoucí komplikace, jako je erytém, otoky, hyperpigmentace, hypertrofické jizvy a zvýšená citlivost kůže.

Použitím HydroAid®, díky jeho velké kapacitě pohltit teplo, se ochlazuje oblast podrobena terapii. Díky tomu je bolestivost samotného zákroku a riziko popálenin nebo jiných kožních poranění minimalizováno. Obvaz vyvolává příjemný, uklidňující pocit, čímž činí samotný zákrok pro pacienta komfortním.

Hydrogelová podložka nezajišťuje pouze správnou tepelnou rovnováhu, ale také rovnováhu vlhkosti na poškozeném povrchu kůže, což na oplátku urychluje epitelizaci a procesy hojení tkání.

Hydrogelové podložky mají mnoho výhod ve srovnání s ostatními chladícími metodami používanými v neablačních procedurách, podle Julian M. Handley, ‘Adverse events associated with nonablative cutaneous visible and infrared laser treatment’, Journal of the American Academy of Dermatology, September 2006; 55, 3: 482-489

Snimek obrazovky 2023 05 15 v 19.48.10

Použití v estetické medicíně

HydroAid® může být použit po terapii mikrodermabraze, peelingu, faceliftu a terapii depigmentace. Většina těchto procedur spočívá v chemickém a mechanickém odlupování epidermis, což způsobuje začervenání oblastí podrobených terapii, stejně jako občasné otoky a pocit pálení.

Použití HydroAid® po takovýchto procedurách chladí a zvlhčuje podrážděné tkáně. Procesy regenerace epidermis jsou tak urychleny a pacient cítí úlevu a uklidňující účinek hydrogelového obvazu.

Mezoterapie a facelift jsou metody léčení různých kožních chorob a také zlepšení vzhledu na základě injekcí malých množství léčivých látek přímo do lézí. Po takovýchto procedurách často dochází k erytému a dalším nežádoucím reakcím. K jejich zmírnění se doporučuje použití hydrogelů HydroAid®. Injekce jehlami například botoxu, kyseliny hyaluronové a dalších výplňových látek mohou být také prováděny přes obvaz HydroAid®, který je průhledný a umožňuje sledování oblasti podrobené terapii.

HydroAid® jako chladící a uklidňující hydrogelová podložka se také používá při procedurách fotorejuvenace (redukce malých cév, malé hyperpigmentace) s použitím pulzních lamp IPL nebo VPL, nebo po procedurách termoliftingu nebo termáže s použitím ultrazvukových vln.

Snimek obrazovky 2023 05 15 v 19.52.14

Použití ve flebologii

HydroAid® může být použit při určitých flebologických procedurách, jako je uzavření žil pomocí laserové energie (EVLT) nebo páry (SVS).

Protože takovéto procedury vedou ke zvýšeným teplotám v samotných tkáních, je nutné během nebo po procedurách použít zmírňující látky. HydroAid® je pro toto ideální.

Pro zesílení chladícího a uklidňujícího účinku před zahájením procedury mohou být obvazy HydroAid® zchlazeny v lednici.

Použítí v sonografii

HydroAid® může být také použit jako náhrada za ultrazvukový gel během speciálních ultrazvukových vyšetření, kde není možné použít tekuté gely. S sterilními výrobky HydroAid® je možné provádět vyšetření na otevřených ranách, například Dopplerovy vyšetření vředů nebo vyšetření popálenin třetího stupně, aby se určila hloubka nekrózy. HydroAid® se také používá v oblastech, kde je obtížné provádět lokální vyšetření (např. šlachy, malé poranění kloubů, syndrom karpálního tunelu, fontanela) nebo tam, kde je sterilní a průhledný spojovací prostředek mezi ranou a hlavou přístroje nezbytný pro zlepšení viditelnosti povrchových struktur. Hydroaid speciálně navržen pro sonografii je označen jako HydroAid® USG a je detailněji popsán níže.

Obecně HydroAid®, díky své husté a mechanicky odolné hydrogelové struktuře, je vynikajícím vodičem ultrazvukové energie.

HydroAid®, zejména v šíři 6 mm a 10 mm, se používá při ultrazvukovém screeningu, při kterém je nutné udržovat vzdálenost pro zlepšení viditelnosti struktur nacházejících se blízko povrchu nebo v oblastech s nepravidelným tvarem a při obtížích při bodovém vyšetření.

Je to obzvláště užitečné při vyšetření:

 • povrchové krevní cévy
 • šlachy
 • malé poranění kloubů
 • fontanely
 • výstupky kostí
 • syndrom karpálního tunelu
 • lymfatické uzliny
 • štitná žláza
 • povrchové oblasti u karcinomu prsu
 • optický nerv jako hodnocení nitrolebního tlaku

HydroAid® se aplikuje jako sterilní ochrana kůže a ran a může být použit jako skenovací bariéra mezi snímačem a kůží pacienta během ultrazvukové diagnostiky. Se sterilní podložkou HydroAid® hydrogel je možné vyšetřit otevřené rány, kde není možné použít tekuté gely, například: rány po transplantaci ledvin, Dopplerovy vyšetření vředů, vyšetření popálenin třetího stupně pro určení hloubky nekrózy.

Použití v plastické chirurgii

HydroAid se používají v plastické chirurgii hlavně po invazivních zákrocích na kůži jako chladivé, uklidňující a sterilní obvazy.

HydroAid lze použít k ochraně ran po chirurgickém zašití a po laserových procedurách či liposukce, zatímco maskovitý obvaz na oči se může použít po blefaroplastických zákrocích (chirurgické zákroky na víčkách).

HydroAid má absorpční vlastnosti, takže krev nebo exsudát jsou absorbovány do hydrogelu. Absorpční kapacita obvazu pro exsudát je 20 ml na 100 čtverečních centimetrů povrchu rány. Jeho průhledná struktura umožňuje pozorování oblasti podrobené zákroku bez odstranění obvazu.

Jak HydroAid® používat ?

HydroAid® je umístěn do formy, pokrytý fóliovým listem a hermeticky zabalen do fóliového sáčku. Kus vlákna a fólie, který přilne k povrchu, usnadňuje odstranění obvazu, což je prezentováno na obrázcích 1-4.

Chcete-li zintenzívnit chladivý a uklidňující účinek před zahájením procedury, mohou se obvazy HydroAid® chladit v lednici, ale neměly by být úplně zmrazeny. Pokud pacient pocítí určité „přehřátí“ léčené kůže, neváhejte hydrogelový obvaz odstranit a ochladit jej na polštářku „cold pack“.

Snimek obrazovky 2023 05 15 v 20.12.32
Snimek obrazovky 2023 05 15 v 20.12.44

Videoukázka aplikace :

(Odstraňování a aplikace hydrogelového obvazu Eye Mask (Swiss Therapy zobrazené na videu je speciální edice HydroAid®)

Velikosti

Obvazy jsou k dispozici v následujících velikostech:

Snimek obrazovky 2023 05 15 v 20.18.32
Snimek obrazovky 2023 05 15 v 20.18.43

Indikace hydrogelových obvazů v procedurách laserové terapie jsou prezentovány v následujících publikacích:

 1. Dew Point Effect of Cooled Hydrogel Pads on Human Stratum Corneum Biosurface, Emmanuelle Xhauflaire-Uhoda, Philippe Paquet, Gérald E. Piérard, Dermatology 2008; 216:37-39.
 2. Right-left comparison study of hydrogel pad versus transparent fluid gel in patients with dermo-cosmetic lesions undergoing non-ablative laser therapy. Cassuto D, Mollia JF, Scrimali L, Sirago P. Cosmet Laser Ther. 2009 Mar;11(1):45-51.
 3. Reduction in pain and erythema by an innovative hydrogel pad. Sibylle Meier, Reinhard Dummer, Hautnah Dermatologie 4/05.
 4. Julian M. Handley, „Adverse events associated with nonablative cutaneous visible and infrared laser treatment”, Journal of the American Academy of Dermatology, September 2006; 5, 3: 482-489.
Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.01.22

HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad

HydroAid®USG se používá při ultrazvukových vyšetřeních, kde je nutné využít odstup pro zlepšení viditelnosti mělce umístěných struktur nebo v místech nepravidelného tvaru a obtížně dostupného lokálního vyšetření. Díky sterilitě a homogenní a měkké struktuře hydrogelové fólie je možné provádět ultrazvuková vyšetření v místech citlivých na tlak, na otevřených ranách, poškozených tkáních, kde je použití tekutých hydrogelů často nemožné.

Vlastnosti HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad

Nová technologie
Sterilní vrstva hydrogelu se získává unikátní metodou zesíťování polymerů elektronovým paprskem (zesíťování zářením). Díky této technologii získáme sterilní a mechanicky odolnou fólii hydrogelu s vysokým obsahem vody cca 90 % hm. Akustická impedance takového hydrogelu je blízká vlnovému odporu lidských tkání.
Vlnový odpor je mírou stupně pronikání ultrazvuku přes tkáně a závisí na hustotě prostředí a rychlosti šíření zvukové vlny prostředím.

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.11.37

Přesný obraz s redukovanými artefakty
Použitím hydrogelů jako prostředek mezi hlavicí a zkoumaným objektem se získá ostrý a přesný obraz mnohem lepšího rozlišení (ve srovnání s použitím klasického ultrazvukového gelu) se sníženým množstvím artefaktů. Ultrazvukový signál procházející hydrogelovou plochou je výrazně zesílen, což se přímo promítá do kvality získaného ultrazvukového obrazu. A co víc, použití unikátního hydrogelu HydroAid®USG umožňuje provádět povrchová vyšetření pomocí nízkofrekvenčních měničů. Jedním z důvodů výskytu artefaktů je přítomnost vzduchových prostorů mezi hlavicí a testovaným objektem, které zase rozptylují část vln a narušují správné vyzařování obrazu. Použití HydroAid®USG díky své hydrogelové struktuře a dobré adhezi snižuje množství artefaktů.

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.11.53

Výborná flexibilita a snadná aplikace
Vzhledem k tomu, že hydrogelové krytí je pružné a měkké a dobře přilne k povrchu těla, usnadňuje vyšetření nerovných a jemných orgánů, které se často obtížně vyšetřují a kde není možné přímé silnější přitlačení snímače. Například při použití vzdálenosti HydroAid®USG během vyšetření oční bulvy je tlak hlavice absorbován hydrogelem. HydroAid®USG také poskytuje sterilní prostředí, které zlepšuje bezpečnost a hygienu vyšetření. Hydrogelové krytí je mechanicky pevná. Lze jej také stříhat nůžkami nebo skalpelem, aby se jeho tvar přizpůsobil povrchu, na který je aplikován.

Stejná vzdálenost mezi čelem hlavice a testovaným povrchem
I při testování nerovných povrchů (např. kostních výčnělků) pomocí hydrogelu konstantní tloušťky je možné získat stejnou vzdálenost mezi hlavou a testovaným objektem (lze nanést několik vrstev hydrogelu jedna na druhou). Díky tomu získáme jasný obraz při vyšetřeních, zejména povrchových, muskuloskeletálních a měkkých orgánů, např. štítné žlázy

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.14.40

Sterilita
HydroAid®USG je radiačně sterilizovaný zdravotnický prostředek. Použitím sterilní fólie z hydrogelu, která dobře chrání a izoluje samotnou hlavu a která je po vyšetření zcela odstraněna bez jejích zbytků (na rozdíl od tekutých hydrogelů), zlepšujeme hygienu procedur a snižujeme riziko kontaminace.
Sterilní a stabilní hydrogel umožňuje ultrazvukové vyšetření ran, např. popálenin, k určení hloubky poškození tkáně nebo dopplerovské vyšetření při bércových vředech.

Využití HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad

HydroAid®USG díky své kompaktní a mechanicky odolné hydrogelové struktuře dokonale vede ultrazvukovou energii.

Používá se zejména při vyšetření

povrchových struktur
šlachy
klouby
fontanel
kostnaté výčnělky
syndrom karpálního tunelu
lymfatické uzliny
štítná žláza
povrchové ložiska karcinomu prsu
pochva zrakového nervu ke stanovení intrakraniálního tlaku

Díky sterilitě hydrogelové podložky je možné provádět ultrazvuková vyšetření i na otevřených ranách, poškozených tkáních, kde použití standardních tekutých hydrogelů není možné, například v případech:

rány po transplantaci ledviny
Dopplerovské vyšetření krevních cév v přítomnosti vředů
Popáleniny 3. stupně k určení hloubky nekrózy

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.22.43
Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.23.22

Obrázek radiální tepny v oblasti zápěstí. Lineární hlavice 6-13 MHz, šířka hlavy 38 mm, zařízení SonoSite Edge.

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.25.00

Příklady použití

Vyšetření fokálních lézí štítné žlázy (dlouhá osa) Vlevo bez HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad, vpravo s použitím HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad 6 mm.

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.27.06

Díky zvýšené kvalitě obrazu lze jasně ověřit hranice mezi podkožím a lézí.

Vyšetření středního nervu – zápěstí (krátká osa)

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.30.19

Struktury umístěné 1 cm pod kůží lze snadno vizualizovat (pomocí tradičního lineárního převodníku). Díky tomu získáme dokonalý obraz mělce umístěných nervových struktur.

Ganglion (krátká osa)

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.31.21

Vlevo bez HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad, vpravo s použitím HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad 6 mm

S použitím HydroAid®USG je hranice tkáně mnohem jasnější a počet artefaktů generovaných neoplastickou lézí je snížen. Výsledný obrázek je jasnější.

Lipom pravé horní končetiny (dlouhá osa)

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.32.43

Vlevo bez HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad, vpravo s použitím HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad 6 mm

Na rozdíl od zobrazování standardním ultrazvukovým gelem poskytuje HydroAid®USG konstantní vzdálenost od vyšetřované léze, díky čemuž lze vytvářet stabilní, jasné snímky dermální vrstvy, tukové vrstvy a lipomu.

Můžete efektivně využívat funkce panoramatického snímání. Díky hladkému povrchu hydrogelového krytí můžeme snadno a efektivně vést sondy podél testované struktury. Výsledkem je, že pomocí HydroAid®USG si můžete užívat čisté panoramatické snímky bez artefaktů.

Radiální tepna – ateroskleróza (dlouhá osa)

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.34.34

Vlevo bez HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad, vpravo s použitím HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad 6 mm

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.35.15

Pulzní dopler – vlevo bez HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad, vpravo s použitím HydroAid®USG. Ultrasound Hydrogel Pad 6 mm

Protože je HydroAid®USG měkký, ale zároveň mechanicky pevný, poskytuje možnost polohovat hlavici ve správném úhlu, což zlepšuje kvalitu zobrazení průtoku krve.
HydroAid*USG usnadňuje nastavení úhlů a hradlování v krevních cévách, takže je mnohem snazší vizualizovat krevní oběh.

Dostupné rozměry

Snimek obrazovky 2023 05 23 v 17.36.31